29 Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu (wędkarstwie rzutowym) o Drużynowy Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach

W dniu 19 marca 2022 r. w godzinach od 9.00 do 14.30 w hali PMOS w Busku-Zdroju przy ulicy Kusocińskiego 3 odbędzie się 29 Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu (wędkarstwie rzutowym) o Drużynowy Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach, organizowany przez Koło PZW w Busku-Zdroju i Okręg PZW w Kielcach.

W zawodach wystartuje 50 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych (tj. seniorzy, kobiety, juniorzy, juniorki i kadeci do 14 lat) z 7 okręgów PZW (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Poznań, Toruń i Warszawa), z 6 kół okręgu kieleckiego PZW  (Brody, Busko-Zdrój, Kielce 1, Ostrowiec Miasto, Rudki, Kazimierza Wielka) oraz z czeskiego Frydka-Mistka.

Start w zawodach zapowiedzieli aktualni mistrzowie świata w castingu w 5-boju w kategorii seniorów, kobiet i juniorek, tj. Kamila Stankiewicz z Hajnówki (okręg Białystok) i Jacek Kuza (Busko). Zobaczymy też medalistów mistrzostw świata seniorów i juniorów z 2021 r., tj: Jana Kitę z Brodów, Magdalenę Kuza i Macieja Kuzę z Buska-Zdroju, Michała i Patryka Sapigórskich z Warszawy, Dawida Witczaka z Poznania, Zuzannę Użlis z Warszawy, Kamila Szołtysika z Katowic i Patryka Stachowicza z Bydgoszczy.

 

W programie turnieju znajdą się wszystkie konkurencje docelowe castingu tj. dwie spinningowe (arenberg i skish spinningowy), jedna muchowa (skish muchowy) i jedna multiplikatorowa (skish multi). Zostanie też rozegrana odległość spinningowa, co będzie możliwe dzięki opracowaniu i wdrożeniu na zawodach halowych specjalnych ciężarków o wadze 2 gram, którymi najlepsi rzucają jednorącz na odległość ponad 25 metrów! Nieoficjalny rekord Polski w tej konkurencji to 26,54 m osiągnięte przez Kamila Szołtysika z Katowic na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich w Pińczowie w październiku 2021 r. W Busku jest szansa na poprawienie tego wyczynu!

                Sympatyków wędkarstwa zapraszamy na finały, które odbędą się w godzinach 13.30 – 14.30. W godzinach 13.30 – 14.00 zostaną rozegrane finały w rzutach do tarczy arenberga w kategoriach kadetów, juniorek, juniorów, kobiet i seniorów). Największych emocji należy się spodziewać w godzinach 14.15 – 14.30, kiedy zostanie rozegrany finał sprintcastingu, będącego  połączeniem rzutów do tarczy z biegiem na dystansie ok. 1100 m. + karne rundy za „pudła”, wzorowanym na narciarskim biathlonie. W finale tej konkurencji zobaczymy po trzech najlepszych zawodników w kategoriach kadetów, juniorów i seniorów. W sprintcastingu, w którym – oprócz pewnego oka i precyzji – liczy się również szybkość i umiejętność ochłonięcia po forsownym biegu, zwycięży zawodnik, który jako pierwszy ukończy konkurencję, bez względu na ilość trafień do tarczy.

Program zawodów przedstawia się następująco:

    godz.   9.00 – 9.30   –  uroczyste rozpoczęcie zawodów w Hali PMOS w Busku Zdroju,

    godz.  9.30 – 13.00  –  runda eliminacyjna  zgodnie z harmonogramem,

    godz. 13.30 – 14.00 – finał arenberga w kategoriach: kadetów,juniorek,juniorów, kobiet i seniorów,                  

    godz.. 14.15 – 14.30  finał sprintcastingu w kategoriach kadetów, juniorów i seniorów,

    godz.  14.45 –  15.00 – ogłoszenie wyników drużynowych i indywidualnych w wielobojach.