Wędkarstwo rzutowe

Słowo Casting (z angielskiego rzut – rzucanie) oznacza wykonanie celnego lub dalekiego rzutu technika wędkarska.

W najkrótszym skrócie można określić to tymi słowy: To sport wymierny wykorzystujący najważniejsze techniki wędkarskie: muchowa i spinningowa. Polega na celnym rzucaniu lekka muszka jak i ciężarkiem do celu, jakim są tarcze oraz na odległość. Casting wywodzi się w prostej linii ze sportu wędkarskiego, jakim jest amatorski połów ryb. Zaczęło się dawno temu, bo już pod koniec XIX wieku w Anglii i Europie Zachodniej, w Polsce początek datuje się od 1950 roku, czyli datę założenia Polskiego Związku Wędkarskiego. Regulamin Castingu od swego powstania, aż do dzisiaj stale ewoluuje. Wędkarze uprawiający obecnie casting w Europie rozgrywają zawody zgodnie z regulaminem wspólnym FCS i ICF w kategorii kobiet i mężczyzn. W kategorii kobiet rozgrywa się wieloboje składające się 7 – u konkurencji, a w kategorii mężczyzn z 9-u konkurencji. Konkurencje Castingu można podzielić następująco:
Konkurencje muchowe wykorzystują techniki wędkarstwa muchowego polegające na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz na odległość,
Konkurencje spinningowe wykorzystują techniki spinningowe polegające na wykonywanie rzutów do celu – tarcz oraz na odległość.
Konkurencje multiplikatorowe wykorzystują techniki multiplikatorowe polegające na wykonywanie rzutów do celu – tarcz oraz na odległość przy użyciu specjalnego typu kołowrotka zwanego multiplikatorem.

Konkurencja Nr 1 – Mucha Cel /skish muchowy/


Techniki wykonywania rzutów są bardzo podobne do łowienia ryb na sztuczna muchę. Zawodnik stojący na podeście w odpowiedniej kolejności wykonuje po dziesięć rzutów technika sucha (z miedzy wymachami służącymi suszeniu muchy) i mokra (bez miedzy wymachów) do tarcz-basenów o średnicy 60 cm, ustawionych jak na poniższym zdjęciu, w czasie 5,5 minuty, uzyskując za każdy trafiony rzut po 5 pkt. Maksymalny wynik to 100 pkt.

Konkurencja Nr 2 – Odległość muchowa jednorącz

Rzuty wykonywane są z podestu o wysokości 50 cm. Rzutnia przypomina boisko do rzutu oszczepem. Zawodnik ma 6 minut na wykonywanie rzutów, z których dwa najdalsze liczą się do końcowej punktacji wielobojowej, w przeliczeniu 1m = 1pkt. Zwycięzca tej konkurencji jest jednak oczywiście ten, kto uzyska najdłuższy rzut. Bardzo trudna technicznie konkurencja wymagająca siły, sprawności i doskonałej techniki zawodników. W czasie rzutu cala linka wyciągnięta jest poza wędzisko. Zyka przymocowana do linki rozwinięta jest na ziemi. Silą się powodująca wyrzut muchy jest ciężar linki i odpowiednia technika wyrzutu.

Najlepsi rzucają na odległość ponad 70m w jednym rzucie!!!!! Choć są zawody, na których zawodnicy z wiatrem rzucają pod 80 m. Wymaga to treningu i wytrwałości.

Konkurencja Nr 3 – Spinning sprawnościowy – Arenberg 7,5 g.

Konkurencja ta polega na trafianiu do tarczy-plandeki rozłożonej na podłożu. Średnice oznaczonych na tarczy pierścieni wynosi: 315 cm (2 pkt. za trafienie), 255 cm (4 pkt.), 195 cm (6 pkt.), 135 cm (8 pkt.) i 75 cm (10 pkt.). W środku tarczy umieszcza się drewniany krążek o średnicy 75 cm. Zawodnik rzuca z pięciu stanowisk oddalonych od 10 do 18 metrów, ciężarkiem plastykowym 7,5 g. po dwa rzuty z każdego stanowiska różnymi stylami przedstawionymi na poniższych rysunkach. Maksymalny wynik to 100 pkt.

Konkurencja Nr 4 – Spinning Cel – Skish spinningowy 7,5 g.
W tej konkurencji zawodnik w ciągu 8 min. musi wykonać 20 rzutów do pięciu żółtych tarcz o średnicy 75 cm ułożonych pochyło. Za każdy trafiony rzut uzyskuje się 5 pkt, maksymalny wynik 100 pkt. Najczęściej stosuje się rzut z nad głowy.

Konkurencja Nr 5 – Odległość spinningowa jednorącz ciężarkiem 7,5 g.
Konkurencja ta polega na oddaniu trzech rzutów, z których najdłuższy jest punktowany 1m = 1,5 pkt. Rzutnia w formie trójkąta podobnie jak w rzucie oszczepem. Zawodnicy uzyskują średnio około 70 m, choć przy podmuchach mocnego wiatru uzyskiwane są odległości do 100 m. Nie wolno używać żyłki o średnicy mniejszej niż 0,18 mm, co trochę ogranicza długość rzutów, ale zapobiega częstemu urywaniu ciężarków.

Konkurencja Nr 6 – Odległość muchowa oburącz / Łosoś /
Sprzęt do tej konkurencji jest „dużego kalibru” wędzisko max. Dł. 520 cm linka 120 gram o długości nie krótszej jak 17 m. Rzutnia i punktacja jak w konkurencji Nr 2. Bardzo trudna technicznie konkurencja wymagająca siły, sprawności i doskonałej techniki zawodników. W czasie rzutu cala linka wyciągnięta jest poza wędzisko. Zyka przymocowana do linki rozwinięta jest na ziemi. Silą się powodująca wyrzut muchy jest ciężar linki i odpowiednia technika wyrzutu.

Najlepsi rzucają na odległość ponad do 100 m w jednym rzucie!!!!!

Konkurencja Nr 7 – Odległość spinningowa oburącz ciężarkiem 18g
Konkurencja ta polega na oddaniu trzech rzutów, z których najdłuższy jest punktowany 1m = 1,5 pkt. Rzutnia w formie trójkąta podobnie jak w rzucie oszczepem. Zawodnicy uzyskują średnio około 120 m, choć przy podmuchach mocnego wiatru uzyskiwane są odległości do 150 m. Nie wolno używać żyłki o średnicy mniejszej niż 0,25 oraz dozwolony jest przypon z grubszej żyłki.

Konkurencja Nr 8 – Cel Multi ciężarkiem 18g.
Konkurencja rozgrywana na takim samym boisku jak w konkurencji 4 tylko odległości do tarcz są o dwa metry dłuższe 12m-20m. W konkurencji tej używamy kołowrotka multiplikatorowego /o ruchomej szpuli/. Zawodnicy stosują kołowrotki o jak najmniejszych gabarytach.

Konkurencja Nr 9 – Multi-Odległość oburącz ciężarkiem 18 g.
Boisko, technika oraz zasady rozgrywania tej konkurencji jak w konkurencji Nr 6. Różnica polega na zastosowaniu kołowrotków multiplikatorowych o ruchomych szpulach. Najczęściej używanym kołowrotkiem jest ABU Garcia 1600 C o hamulcu odśrodkowym i lekkiej malej szpuli. Zawodnicy uzyskują rzuty do 110 m w porywach wietrznych do 120 m. Bardzo trudna konkurencja technicznie wymaga bardzo płynnego wyrzutu i dopasowania sprzętu. Istotnym w tej konkurencji jest dobór ciężarków w hamulcu odśrodkowym do warunków wietrznych.

Jak widać w powyższym skrótowym opisie wszystkich konkurencji, Casting to sport wymierny, w którym można policzyć punkty w każdej konkurencji i najlepszy zawodnik zawsze zwycięża? Nie ma tu przypadków, aby zajmować czołowe miejsca na zawodach trzeba wiele czasu poświecić na treningi i doskonalenie swoich umiejętności.

Jak można zaobserwować, konkurencje dzielimy na docelowe i odległościowe?

Docelowe wymagające techniki, ale szczególnie odporności na stres oraz precyzji.

Odległościowe, gdzie stres ma mniejszy wpływ, ale technika, szybkość i silą się to atuty dobrych zawodników. Posiadanie umiejętności w obu grupach konkurencji jest niezmiernie rzadkie, ale możliwe do osiągniecia. Różnorodność konkurencji sprawia, ze Casting jest sportem, w którym obca jest monotonia – tu zawsze cos się dzieje na treningu i na zawodach, odmiennego, co przyciąga uwagę postronnego obserwatora. Ze względu na swa specyfikę można uprawiać te dyscyplinę sportu do późnych lat życia, ale co można zauważyć w ostatnich czasach coraz młodsi dochodzą do głosu oczywiście na wyczynowym poziomie.

Casting należy do bardzo ciekawych sportów, choć ze względu na małe zainteresowanie mediów jest mniej popularny. Czynione są w ostatnich latach starania by urozmaicić i uprościć zasady rozgrywania zawodów, by sport Nasz stal się bardziej medialny.

Od lat 60-tych rozgrywane są Mistrzostwa Świata i Europy, /co drugi rok na zmianę/ w Polsce Mistrzostwa Polski indywidualne oraz drużynowe oraz Puchar Polski. Jesteśmy obecni od 80 roku na World Games – Olimpiadzie sportów nie olimpijskich, które ze względów na ograniczone możliwości organizacyjne nie mieszczą się w programie olimpijskim. Polscy zawodnicy zawsze byli w czołówce światowej na MS i ME. W ostatnich latach przywozili wiele medali z imprez mistrzowskich.

Informacja ze strony http: //www.castingsport.pl