XXVI Okręgowa Olimpiada Młodzieży w Sportach Wędkarskich – Pińczów`2021.

W dniach 9 i 10 lipca 2021 roku odbyła się w Pińczowie XXVI Okręgowa Olimpiada Młodzieży w Sportach Wędkarskich. Tak długa tradycja rozgrywania tego typu zawodów jest efektem kontynuacji rozgrywanych w Naszym Okręgu od 1995 r. okręgowych zawodów spławikowych młodzieży do lat 16. Obecnie zawody spławikowe są jedną z czterech konkurencji przewidzianych regulaminem rozgrywania olimpiad młodzieży w sportach wędkarskich obowiązującym w PZW. W obecnym kształcie impreza ta odbywa się od 2018 r., kiedy to Komisja Młodzieżowa naszego Okręgu wprowadziła taką formułę, łącząc ją z przedłużeniem czasu trwania imprezy do dwóch dni z noclegiem i pełnym wyżywieniem oraz z zapewnieniem młodym reprezentantom wszystkich chętnych kół wraz z jednym opiekunem bezpłatnego udział w zawodach! Regulamin rozgrywania Okręgowej Olimpiady przewiduje przy tym, że zawodnicy mogą startować tylko w niektórych konkurencjach, choć zmniejsza to szanse powodzenia w łącznej klasyfikacji całej Olimpiady.

W 2021 roku z możliwości startu na koszt Okręgu PZW w Kielcach skorzystało 9 kół (Brody, Busko, Krasna, Ostrowiec Kamienna, Ostrowiec Miasto, Rudki, Sędziszów Miasto, Skarżysko PKP, Staszów), dzięki czemu na starcie stanęło  łącznie 21 zawodników.

Pińczowska Olimpiada miała rozpocząć się od zawodów spławikowych w piątek w godzinach popołudniowych na zalewie w Pińczowie. Łowienie rozpoczęło się jednak z 1,5 godzinnym opóźnieniem, ponieważ tuż przed sygnałem do nęcenia, nad Pińczowem przeszła burza z bardzo silnym wiatrem i wyładowaniami. Na szczęście, dzięki prowadzonej na bieżąco analizie prognoz pogody, organizatorzy odpowiednio wcześnie podjęli decyzją o przerwania zawodów, natychmiastowym opuszczeniu stanowisk przez zawodników i schronieniu się przed burzą w zabezpieczonym obiekcie na terenie OSiR w Pińczowie. Dzięki temu prawie nikt nie zmókł i wszyscy młodzi zawodnicy po ustaniu opadów przystąpili do rywalizacji. Jedyne szkody to przewrócony przez wiatr „kombajn” (!), złamany przy pospiesznym zabezpieczaniu sprzętu top tyczki oraz fruwające po okolicy drobne elementy pozostawionego przez zawodników sprzętu.

Niespodziewaną przerwę w łowieniu organizatorzy wykorzystali do przeprowadzenia drugiej z planowanych konkurencji Olimpiady, tj. testu wiedzy ekologiczno-wędkarskiej, polegającego na zmierzeniu się z 39 pytaniami przygotowanymi według zestawów opracowanych przez Komisję Młodzieżową Zarządu Głównego PZW, dostępnymi na stronie internetowej Zarządu Głównego pod adresem http://www.pzw.org.pl/mlodziez/cms/20011/pytania_do_testu_ekologicznowedkarskiego_na_olimpiady_wedkarskie

Poziom wiedzy ekologiczno-wędkarskiej naszej młodzieży jest zróżnicowany. Najlepsi na wszystkie pytania odpowiedzieli bezbłędnie, a takie wyniki były dwa. Popisały się nim startujące w kategoriach do 14 i do 16 lat  Nikola Serafin (koło w Brodach) i  Karolina Kolarz z koła w Busku. Co najmniej 50% poprawnych odpowiedzi uzyskała ponad połowa startujących, co jest dobrym wynikiem zważywszy na sporą ilość debiutantów.

Zawody spławikowe pokazały, że rybostan zalewu w Pińczowie jest urozmaicony, choć przy nieumiejętnym nęceniu, wśród łowionych ryb dominowały sumiki amerykańskie będące plagą w tym zbiorniku. Łącznie złowiono ich w czasie zawodów  ponad 17 kg przy łącznej wadze zgłoszonych ryb wynoszącej 37410 gram. Najlepsi potrafili jednak znęcić i wyselekcjonować większe ryby, jak krąpie, leszcze i większe płocie. Weronika Kieloch z koła Ostrowiec Kamienna złowiła nawet suma długości 50 cm z wąsami o długości 20 cm, który jednak niestety nie mógł zostać zaliczony do klasyfikacji z uwagi na obowiązujący wymiar ochronny suma, do którego wąsów niestety się nie wlicza.

Dominowało łowienie na 6-metrowe „baty”, choć 6 zawodników używało „tyczek”. Najlepsi wśród najmłodszych byli: Szymon Łodej z Rudek, Wojciech Suchojad ze Staszowa i Piotr Różycki z Sędziszowa Miasta. W kat. do 14 lat najlepszy wynik, również w całych zawodach (2995 gram), uzyskał Mateusz Molisak z Buska. Drugie i trzecie miejsca zajęli Adam Pater z Ostrowca Miasta i  Nikola Serafin z Brodów. W gronie 16-latków niespodziewanie zwyciężyła Karolina Kolarz z Buska, która raczej nie specjalizuje się w wędkarstwie spławikowym. Pokonała Mateusza Sułka ze Skarżyska PKP, Jakuba Gmyra ze Staszowa i Filipa Salę z Rudek oraz Wojciecha Dziedzica ze Staszowa.

W sobotę  w godzinach dopołudniowych odbyła się rzutowa część olimpiady. Areną zmagań było boisko klubu sportowego Nida Pińczów. Młodzież sprawdzała się w konkursie precyzyjnego nęcenia, co zgodnie z regulaminem Olimpiad jest weryfikowane poprzez rzuty piłeczkami tenisowymi do tarczy Arenberga z odległości 8, 9 i 10 metrów w zależności od kategorii wiekowej. W tej konkurencji również zanotowaliśmy dwa bardzo dobre wyniki. Niespodziewania najlepszy wynik spośród wszystkich kategorii uzyskał 10-letni Antoni Wilkus z Buska – 192 pkt na 200 możliwych. Specjalistka tej konkurencji, Nikola Serafin uzyskała 186 punktów na 200 możliwych. Niespodziewanie najsłabszy wynik całych zawodów – 118 pkt – uzyskał Filip Sala znany ze startów w spławikowym młodzieżowym Grand Prix Polski. Jednak średnie wyniki oscylowały wokół 140-150 pkt, co należy uznać za przyzwoity poziom umiejętności dokładnego nęcenia.

Najbardziej rozbudowana, a przez to najciekawsza była rywalizacja w trójboju spinningowym.

W kategorii najmłodszych zwyciężył debiutant Antoni Wilkus (160,695 pkt), przed  Leną Dwojak z Brodów (155,825 pkt) i Piotrem Różyckim z Sędziszowa Miasta (58,90 pkt).

Wśród 14-latków wysoką dyspozycję i niezwykłą odporność na nieuchronny stres towarzyszący zawodnikom w konkurencjach docelowych, wykazała Nikola Serafin. 92 pkt w Arenbergu i 85 w skishu dało zwycięstwo z wysokim wynikiem 250,56 pkt. Najgroźniejszy rywal Nikoli, Mateusz Molisak z Buska, mimo dobrego rzutu na odległość ciężarkiem 7,5 grama (57,59 m), uzyskał 238,385 pkt i zajął II miejsce. Trzeci, z wyraźnie już słabszym wynikiem 173,56 pkt był Filip Wilkus z Buska.   

W kat. 16-latków zwyciężyła Karolina Kolarz (249,785 pkt), przed Filipem Salą (227,04 pkt) i Mateuszem Buławą z Ostrowca Miasta (116,585 pkt).

 Po podsumowaniu wyników wszystkich czterech konkurencji, (decydowała suma miejsc uzyskanych przez danego zawodnika we wszystkich czterech konkurencjach, przy czym absencja w którejś konkurencji oznaczała ilość punktów odpowiadającą ilości startujących w tej kategorii w danej konkurencji + 1 punkt), okazało się, że wśród najmłodszych zwyciężył zaledwie 10-letni Antoni Wilkus, co oznacza, że najbliższych latach nasz okręg będzie miał z niego pociechę.

Na drugim miejscu uplasowała się Lena Dwojak, a na trzecim Piotr Różycki.

W kategorii do lat 14 poza zasięgiem rywali była Nikola Serafin, która wygrała trzy konkurencje, a w czwartej była trzecia. Drugie i trzecie miejsca zajęli Mateusz Molisak i Adam Pater.

Wśród najstarszych zdecydowanie wygrała Karolina Kolarz (trzy wygrane konkurencje i czwarta lokata w ostatniej), przed Mateuszem Sułkiem ze Skarżyska PKP i Filipem Salą z Rudek.

W końcowej klasyfikacji drużynowej zdecydowanie zwyciężyła drużyna z Buska, przed Brodami i Ostrowcem Miastem.

Trzeba dodać, że przygotowanie się do startu w Olimpiadzie ułatwiło praktycznie wszystkim zainteresowanym zorganizowanie przez nasz Okręg Wakacyjnego Obozu Młodzieży, który odbył się w Pińczowie w dniach 7 do 11 lipca 2021 r. Wzięło w nim udział 17 młodych wędkarzy z 9 kół, w tym dwoje naszych czołowych reprezentantów na ogólnopolskich olimpiadach młodzieży z ubiegłych lat, którzy mają po 17 lat, tj. Natalia Kolarz z koła w Busku-Zdroju i Sebastian Yuseinow z koła Kielce 1. Ich udział w obozie był okazją do wspólnego treningu dla nich oraz dla młodszych zawodników, dla których mogą być wzorem do naśladowania. Z takiej roli wywiązali się znakomicie, czego efekty będziemy, mam nadzieją, oglądać w najbliższym czasie.

Organizatorami i sędziami okręgowej olimpiady młodzieży byli członkowie komisji młodzieżowej naszego okręgu z Wiceprezesem Zarządu Okręgu PZW w Kielcach ds. Młodzieży Markiem Brzdąkiem z koła Sędziszów Miasto. Pomagali mu: Jacek i Renata Kuza z koła Busko, Łukasz i Joanna Pater z koła Ostrowiec Miasto, Artur Konieczny z koła Kielce Iskra, a także działacze miejscowego koła Małża w Pińczowie z prezesem Robertem Tęczą i członkiem Zarządu Koła Mariuszem Bębenkiem, którzy przygotowali łowisko.

Przy organizacji wspomnianego Obozu pomagał również Stanisław Malasiński z koła Końskie Neptun, który przygotował dla młodzież zanęty i przynęty oraz przeprowadził szkolenie z zakresu ich prawidłowego użycia.

Uroczystość zakończenia olimpiady zaszczycił prezes naszego okręgu Marek Lesisz, który wręczył zwycięzcom w poszczególnych kategoriach i konkurencjach medale, puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez okręg kielecki PZW, w tym wędziska, kołowrotki spinningowe oraz piękne albumy i atlasy ryb występujących w naszych wodach. Wszyscy uczestnicy Obozu i Olimpiady otrzymali pamiątkowe gadżety z logo Olimpiady, również przygotowane przez nasz Okręg.

Wyniki uzyskane w czasie olimpiady będą podstawą do kwalifikowania reprezentantów poszczególnych kół do startu w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży, która w sierpniu odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim. Z powodu niezrozumiałej i trudnej do usprawiedliwienia kolizji terminu tej Olimpiady z terminem Rzutowych Mistrzostw Polski, które mają się odbyć w Bychawie za Lublinem (20- 22 sierpnia 2021 r.), może się okazać, że część naszych czołowych zawodników, którzy mają realne szanse na medalowe lokaty w obu tych imprezach, wystartuje tylko w jednej z nich, robiąc miejsce w reprezentacji okręgu dla dotychczas rezerwowych, a także ułatwiając rywalizację konkurentom…