Mistrzostwa Świata Juniorów w Wędkarstwie Rzutowym

Na mistrzostwach świata juniorów w wędkarstwie rzutowym, które odbyły się w Tarnowie Podgórnym w dniach 12 – 15 sierpnia 2021 r. w reprezentacji Polski wystąpiło dwoje zawodników okręgu kieleckiego PZW, Natalia Kolarz z koła w Busku-Zdroju i Sebastian Yuseinov z koła Kielce 1.

Nie udało im się zdobyć medalu, ale zakwalifikowali się do finałów w 5 konkurencjach, Natalia Kolarz we wszystkich rozgrywanych z wyjątkiem skisha muchowego, a Sebastian w skishu spinningowym. Odrobiny szczęścia zabrakło Natalii w dwóch finałach, tj. arenberga i skisha spinningowego, w których zajęła IV miejsca z minimalnymi stratami 2 i 5 pkt do podium. Pozytywnym zaskoczeniem były natomiast jej kwalifikacje do finałów w obu konkurencjach odległościowych, w tym zwłaszcza w odległości spinningowej, w której uzyskała rekordowe dla niej 63,20 m, co było trzecią odległością kwalifikacji! W finałach Natalia rzuciła ciężarkiem 7,5 grama na odległość 59,84 m, co dało jej V miejsce.

Sebastian Yuseinov w kwalifikacjach i w finale skisha spinningowego zajął VIII miejsca (90 i 70 pkt).

W łącznej klasyfikacji mistrzostw, tj. w 5-boju Natalia zajęła VII miejsce, a Sebastian XIV.

Cała reprezentacja Polski odniosła na mistrzostwach w Puławach duży sukces zdobywając 12 medali (5 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe), przegrywając klasyfikację medalową tylko z Czechami. Ponownie gwiazdą reprezentacji była Kamila Stankiewicz z okręgu podlaskiego PZW, która zdobyła medale we wszystkich pięciu rozgrywanych konkurencjach, a nadto w łącznej klasyfikacji 5-boju (broniąc tytułu zdobytego w Szwajcarii 2 lata temu) i drużynowo. Łącznie zdobyła 7 medali (4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy).

Mistrzem Świata został również Dawid Witczak z okręgu poznańskiego PZW (100 pkt w finale skisha muchowego w najlepszym czasie).

Srebrne medale zdobyli: Zuzanna Użlis z okręgu mazowieckiego w odległości spinningowej oraz obie drużyny w składzie Kamila Stankiewicz i Zuzanna Użlis oraz Dawid Witczak, Patryk Stachowicz, Szymon Walendowski i Kamil Szołtysik, a brązowe Szymon Walendowski w odległości spinningowej i Kamil Szołtysik w skishu spinningowym.

Wielkie gratulacje!

Sędzią głównym mistrzostw świata był przedstawiciel naszego okręgu, Jacek Kuza – sędzia klasy międzynarodowej. Kierownikiem komisji technicznej odpowiedzialnej za kontrolę sprzętu była Renata Kuza, pomagała jej Magdalena Kuza, która pełniła też funkcję tłumacza w czasie całych mistrzostw, a rolę gońca pełniła Karolina Kolarz z Buska-Zdroju.

Zdjęcia z zawodów autorstwa Magdaleny Kuzy dostępne są na stronie

https://www.facebook.com/castingsportpolska