XXIX Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach

Po 4 latach przerwy, w dniu 19 marca 2022 r. w hali PMOS w Busku-Zdroju odbył się już XXIX Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach.            Na starcie buskiego Turnieju stanęło tym razem 50 zawodników z 7 okręgów przodujących w wędkarstwie rzutowym w Polsce (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Poznań, Toruń i Warszawa). W tej liczbie znaleźli się reprezentanci 6 kół okręgu kieleckiego PZW  (Brody, Busko-Zdrój, Kielce 1, Ostrowiec Miasto, Rudki, Kazimierza Wielka-Małoszówka). Ponownie gościliśmy też przedstawicieli czeskiego Frydka-Mistka.

Zawody rozegrano we wszystkich czterech konkurencjach docelowych castingu oraz w odległości spinningowej, co na hali mieszczącej boisko do piłki ręcznej było możliwe dzięki użyciu wyprodukowanych w technice druku 3D ciężarków halowych o wadze 2 gram, stosowanych z powodzeniem od kilku lat na popularnych w Polsce Ogólnopolskich Halowych Olimpiadach Młodzieży w Sportach Wędkarskich.

Wśród startujących znalazło się aż 12 medalistów mistrzostw świata seniorów i juniorów z 2021 r., w tym aktualni mistrzowie świata w castingu w 5-boju w kategorii seniorów, kobiet i juniorek, tj. Kamila Stankiewicz z Hajnówki (okręg Białystok) i Jacek Kuza (Busko).

Faworyci nie zawiedli, choć w kat. mężczyzn doszło do małej niespodzianki. Za taką trzeba bowiem uznać minimalną wygraną Patryka Żakowskiego z Białegostoku w łącznej klasyfikacji, tj. w 4-boju, o zaledwie 0,305 pkt  przed mistrzem świata. Jacek Kuza obronił się jednak bijąc nieoficjalny rekord Polski w odległości spinningowej jednorącz ciężarkiem o wadze 2 gram (28,04 m). Dotychczasowy rekord należący do Kamila Szołtysika z Katowic (26,54 m w 2021 r.) został więc poprawiony o półtora metra!

19-letnia Kamila Stankiewicz zwyciężyła w 4-boju pokonując o 7 pkt najbardziej utytułowaną zawodniczkę w historii polskiego wędkarstwa, zdobywczynię 56 medali mistrzostw świata kobiet – Magdalenę Kuzę z okręgu Kielce. Magda- rekordzistka świata w odległości spinningowej juniorek, dorzuciła jednak do swoich rekordowych osiągnięć nieoficjalny rekord Polski kobiet w odległości spinningowej ciężarkiem 2 gramy – 26,10 m.

W kategorii juniorów doskonały wynik uzyskał zwycięzca Kamil Szołtysik z Katowic. Jego 386,49 pkt dałoby mu trzecie miejsce w kat. mężczyzn! Niewiele gorszy był Filip Świtecki z Podlasia. Trzecie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Sebastian Yuseinov z koła Kielce 1.

Bardzo wyrównana była rywalizacja wśród juniorek. Cztery czołowe zawodniczki dzieliła bowiem różnica niecałych 5 punktów. Zwyciężyła Natalia Kolarz (okręg Kielce – koło Busko) przed Zuzanną Użlis z Warszawy i Nikolą Serafin (Kielce – Brody). Tylko 0,26 pkt zabrakło do podium aktualnej mistrzyni Polski kadetów, Karolinie Kolarz z Buska.

W najliczniej obsadzonej kategorii kadetów zdecydowanie najlepszy był reprezentant gospodarzy Filip Wilkus, dla którego było to pierwsze w życiu zwycięstwo w zawodach rzutowych i to od razu osiągnięte w zawodach rangi ogólnopolskiej! Wielkie brawa, zwłaszcza za świetny wynik w arenbergu – 90 pkt!

W klasyfikacji drużynowej Puchar Prezesa Okręgu Kieleckiego PZW zdobyła drużyna z Błonia pokonując I i II drużynę okręgu Kielce.

Na Turnieju Halowym w Busku tradycyjnie rozegrano też skisha multi i finały w Arenbergu oraz sprint castingu.

W tej pierwszej konkurencji w kat. mężczyzn najlepsi uzyskali wyniki, które dałyby medale na mistrzostwach świata. Zwyciężył Jan Kita przed Patrykiem Stachowiczem z Bydgoszczy, Jackiem Kuzą i Patrykiem Sapigórskim. Pierwsi dwaj uzyskali maksymalne wyniki po 100 pkt, trzeci 95 pkt a czwarty 90 pkt.

W finale Arenberga zwyciężyli: w kadetach Filip Wilkus, w juniorkach Natalia Kolarz, w juniorach Kamil Szołtysik, w kobietach Kamila Stankiewicz, a w seniorach Michał Sapigórski.

Największe emocje towarzyszyły ostatniej konkurencji Turnieju, tj. sprintcastingowi (połączenie rzutów do tarczy skisha z biegiem na dystansie ok. 1100 m plus karne rundy za „pudła”.  W kategorii seniorów zwyciężył Patryk Żakowski, w juniorach Filip Świtecki, a wśród kadetów Anna Szufrajda z Bydgoszczy.

Turniej otworzył i zamknął oraz wręczył trofea i nagrody, (w tym puchary indywidualne we wszystkich kategoriach ufundowane przez zawodników RWKS „Skish” Okręgu Kieleckiego PZW) debiutujący w roli VIP Wiceprezes Okręgu ds. Młodzieży Łukasz Pater z koła Ostrowiec-Miasto. Uroczystość otwarcia Turnieju uświetnił też Prezes Koła PZW w Busku Andrzej Kucięba, który był również jednym z sędziów zawodów.

Sędzią głównym zawodów, który świetnie wywiązał się z tej roli, był sędzia klasy krajowej Krzysztof Władny z Buska-Zdroju.

Oprócz niego z buskiego koła sędziowali: sędzia klasy międzynarodowej Urszula Włodarska oraz sędziowie klasy podstawowej: Piotr Opozda, Dobiesław Molisak i Monika Jedynak.