Mistrzostwa okręgu kieleckiego PZW w wędkarstwie rzutowym – Pińczów 11 lipca 2021 roku

W dniu 11 lipca 2021 r. na Stadionie Miejskim w Pińczowie odbyły się mistrzostwa okręgu kieleckiego PZW w castingu. W zawodach wystartowało 22 zawodników z 6 kół naszego okręgu (Brody, Busko, Kielce 1, Ostrowiec Miasto, Rudki, Ostrowiec Kamienna). Sędzią głównym zawodów była sędzia klasy międzynarodowej Renata Kuza z koła PZW w Busku, a jej zastępcą Artur Konieczny z koła Kielce Iskra. Na rzutniach sędziowali: Andrzej Kucięba i Piotr Opozda z koła w Busku, Marek Brzdąk z koła Sędziszów Miasto, Łukasz Pater z koła Ostrowiec Miasto oraz Jacek Serafin i Aleksandra Serafin z koła Brody. Sędzią sekretarzem była Joanna Kasprzyk-Pater z koła Ostrowiec Miasto. W czasie zawodów był obecny Prezes Okręgu PZW w Kielcach Marek Lesisz, który wspólnie z Wiceprezesem Okręgu ds. Młodzieży Markiem Brzdąkiem i zastępcą sędziego głównego Arturem Koniecznym dokonali dekoracji zwycięzców.

W rywalizacji mężczyzn nie było niespodzianki. Zwyciężył ponownie, niepokonany w tym roku również na arenie ogólnopolskiej Jacek Kuza z koła w Busku. Drugie i trzecie miejsca zajęli Jan Kita z Brodów i Maciej Kuza z Buska.

            W kobietach zwyciężyła Magdalena Kuza przed zawodniczkami z Brodów: Natalią Zaczek i Magdaleną Serafin.

W kategorii juniorów najlepszy okazał się 17-letni Sebastian Yuseinow z koła Kielce 1, który czyni stałe postępy w technice rzutowej, czego efektem był rekord życiowy w 5-boju (solidne 441,21 pkt) oraz w odległości spinningowej (aż 75,03 m, tj. tylko 55 cm mniej od aktualnego rekordu świata juniorów!). Efektem dobrej formy Sebastiana, którą pokazał już na zawodach Pucharu Polski w Inowrocławiu pod koniec czerwca (IV miejsce w juniorach w 5-boju), jest powołanie go po raz pierwszy do reprezentacji PZW na mistrzostwa świata juniorów, które odbędą się w Szamotułach w dniach 12-15 sierpnia 2021 r. Gratulacje!

Zaciętą walkę o II miejsce stoczyli 14-letni Mateusz Molisak z Buska i 16-letni Filip Sala z Rudek. Pierwszy z nich był wyraźnie lepszy w konkurencjach muchowych, a drugi w spinningowych. Ostatecznie wygrał Mateusz, ale ta rywalizacja z pewnością przyniesie w przyszłości progres wyników u obu z nich.

Również rekordowy występ w kategorii juniorek zanotowała 17-letnia Natalia Kolarz z Buska. Równe i wysokie wyniki we wszystkich konkurencjach 5-boju sprawiły, że uzyskała aż 429,83 pkt, tj. aż o 25 pkt od dotychczasowego rekordu! Również Natalia, która w Pucharze Polski w Inowrocławiu zajęła II miejsce, uzyskała nominację do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów w Szamotułach. Gratulacje! Warto dodać, że Natalia – po raz pierwszy w życiu – uzyskała lepszy wynik w 5-boju od najbardziej utytułowanej zawodniczki w historii wędkarstwa w Polsce – Magdaleny Kuzy.

Nie zyskała uznania w oczach trenera kadry PZW druga w mistrzostwach okręgu i czwarta w Inowrocławiu, młodsza siostra Natalii Kolarz – Karolina. Ona też jednak popisała się w Pińczowie świetnym rekordem, rzucając w skishu spinningowym pierwszą „setkę” w życiu (tj. maksymalny wynik 100 pkt – 20 trafień na 20 rzutów)!

W najliczniej obsadzonej kategorii kadetów klasą dla siebie była Nikola Serafin z Brodów. Nienaganna technika rzutów spiningiem do celu oraz żelazne nerwy sprawiają, że w każdym starcie uzyskuje w Arenbergu i skishu wysokie wyniki – na razie niedostępne dla konkurencji. Drugi wśród kadetów był Mateusz Molisak, który dzięki uprawianiu również konkurencji muchowych wędkarstwa rzutowego, zgodnie z Regulaminem zawodów w wędkarstwie rzutowym był klasyfikowany na mistrzostwach  okręgu w dwóch kategoriach; kadetów w 3-boju spinningowym i w juniorach w 5-boju. Szansę tę wykorzystał zdobywając dwa tytuły V-ce Mistrza Okręgu. Trzecie miejsce w kadetach zajął Filip Wilkus z Buska, który oddał najdłuższy rzut na odległość wśród kadetów – 55,35 metra.

W czasie mistrzostw okręgu kieleckiego PZW po raz pierwszy rozegrany został 2-bój multiplikatorowy w kategorii open, na który składa się konkurencja docelowa – skish multi i oburęczna odległość multi ciężarkiem 18 gram. Zwyciężył Jacek Kuza, choć w skishu pokonał go o 5 pkt syn Maciej (uzyskując po raz pierwszy w życiu  bardzo rzadki w skishu multi,  maksymalny wynik 100 pkt), a w odległości multi o 1,28 m Jan Kita (102,71 m).

Trofea dla najlepszych zawodników mistrzostw okręgu we wszystkich pięciu kategoriach zostały zakupione z funduszy okręgu kieleckiego PZW, a puchary dla medalistów mistrzostw okręgu ufundowali zawodnicy RWKS „Skish” Okręgu Kieleckiego PZW.