Koniec Zimy`2018 !!!

Wbrew pogodzie za oknem (- 10°C i 15 cm śniegu 17 marca!), w Ostrowcu Świętokrzyskim skończyła się Zima`2018. Chodzi jednak niestety o przedłużającą się w tym roku porę roku, ale o cykl Halowych Zawodów Wędkarskich Młodzieży Okręgu Kieleckiego PZW, na który złożyły 4 imprezy organizowane od stycznia do marca 2018 r. w Busku-Zdroju, Brodach, Kazimierzy Wielkiej i właśnie Ostrowcu Świętokrzyskim. Na starcie w hali sportowej Zespołu Szkół w Szewnie stanęło 20 zawodników z 6 kół okręgu kieleckiego PZW.

W najmłodszej kategorii do 12 lat ponownie najlepsza była Nikola Serafin z Brodów, której to jednak nie wystarczyło do końcowego tryumfu. Spowodowana poprzednim atakiem zimy losowa nieobecność na zawodach w Kazimierzy Wielkiej sprawiła, że mimo wygrania trzech zawodów cyklu, Nikola musiała uznać wyższość Karoliny Kolarz z Buska, która w ten sposób powtórzyła sukces sprzed roku. Niespodziewanie 3 miejsce na zawodach w Ostrowcu zajął Filip Sala z koła w Rudkach, dla którego był to pierwszy start w 2018 r.

Na trzecim miejscu w klasyfikacji łącznej Zimy`2018 uplasował się debiutujący w zawodach rzutowych Amadeusz Michalski z Buska.

W gronie 14-latków bardzo zacięta była rywalizacja o I miejsce pomiędzy Natalią Kolarz z Buska i Sebastianem Yuseinowem. Zwycięsko wyszła z niej Natalia dzięki lepszym wynikom w rzucie imitacją kuli zanętowej do celu.  Trzecie miejsce zarówno na zawodach w Ostrowcu, jak i w klasyfikacji łącznej zajęła Alicja Kucięba z Buska.

Jeszcze bardziej zacięta była rywalizacja w kat. do 16 lat. Tu bowiem szanse na końcowe zwycięstwo miały przed zawodami w Ostrowcu czworo zawodników. Wygrała najrówniejsza w całym cyklu Natalia Zaczek, choć w ostatnich zawodach przegrała z Michałem Owsińskim z Buska (świetne 95 pkt w skishu spinningowym przy pierwszym „pudle”!). Dzięki temu zwycięstwu Michał awansował z IV na II miejsce. Trzecia i w Ostrowcu i w całym cyklu była Magdalena Serafin, a czwarty Karol Stępień z Buska.

Sławek Gruszka jest też autorem najlepszych wyników w 3-boju spinningowym (281,00 pkt w Brodach) oraz najwyższego łącznego wyniku poszczególnych zawodów (469,05 pkt w Ostrowcu). Od drugie miejsce w tej kategorii walczyły zacięcie dwie niezwykle sympatyczne młode wędkarki z Brodów: Magdalena Serafin i Natalia Zaczek. Dzięki zwycięstwu w Ostrowcu okraszonemu doskonałym wynikiem w skishu spinningowym (95 pkt na 100!), lepszą okazała się Magda. Po podliczeniu wyników wszystkich zawodów cyklu okazało się przy tym, że Magdalena Serafin uzyskała również najwyższy łączny wynik w 3-boju spinningowym, tj. 978, 25 pkt, za co otrzymała specjalnym Puchar Wójta Gminy Bodzechów.

W rozgrywanej poza konkursem kategorii do 18 lat zwyciężył obecny na wszystkich zawodach cyklu Bartosz Konieczny z koła Kielce – Iskra, przed Sławkiem Gruszką z Kazimierzy Wielkiej Małoszówki (najwyższy łączny wynik z poszczególnych zawodów – 500,20 pkt oraz nieoficjalny rekord Polski w rzucie na odległość ciężarkiem korkowym o wadze 3 gram – 25,04 m na zawodach w Kazimierzy Wielkiej!) i Aleksandrą Serafin z Brodów, która w Ostrowcu była najlepsza.

Zawody w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowało Koło PZW Ostrowiec-Miasto przy wsparciu licznych sponsorów, w tym Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, w imieniu którego piękne puchary dla najlepszej trójki w każdej kategorii wręczył radny Powiatu Ostrowieckiego Piotr Maj. Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy zawodnicy wędkarskie upominki. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek i smaczną pizzę (podziękowanie dla sponsora!).

Puchary i dyplomy podsumowujące cały cykl zawodów Zima`2017 ufundował Okręg PZW w Kielcach będący organizatorem i koordynatorem całego cyklu. Puchary wręczali członek Prezydium ZO Kielce i zarazem sędzia główny zawodów Jacek Kuza, członek Komisji młodzieżowej Okręgu Artur Konieczny oraz Prezes Koła PZW Ostrowiec Miasto Robert Tutalak.

W całym cyklu zawodów wystąpiło łącznie 29 zawodników z 8 kół okręgu kieleckiego PZW, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z rokiem 2017. W ciągu 3 miesięcy startów młodzież naszego okręgu, zwłaszcza trenująca i startująca regularnie, poprawiła swoje wyniki. Nabyte w czasie treningów i zawodów halowych umiejętności z pewnością będą procentować w czasie zasadniczego, letniego sezonu startów naszej wędkarskiej młodzieży, a także przydadzą się nad wodą w czasie wędkowania. Rozegrane zawody ułatwią też Komisji Młodzieżowej Okręgu PZW w Kielcach wyłonienie reprezentantów naszego okręgu na Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży w Sportach Wędkarskich. Najbliższa z nich odbędzie się w dniach 10 – 13 maja 2018 r. w Kaliszu.

Podziękowanie za zorganizowanie całego cyklu zawodów Zima`2018 należą się Prezesom i działaczom, w tym zwłaszcza sędziom wędkarskim z kół, które podjęły się ich organizacji, tj. prezesowi Andrzejowi Kuciębie z Buska-Zdroju, prezesowi Maciejowi Zaczkowi z Brodów, prezesowi Tomaszowi Madejowi z Kazimierzy Wielkiej – Małoszówki i prezesowi Robertowi Tutalakowi z koła Ostrowiec-Miasto, a także sędziom wędkarskim Łukaszowi Paterowi, Łukaszowi Ciukowi z koła Ostrowiec – Miasto. Aktywnie w organizacji cyklu uczestniczyli też członkowie Komisji Młodzieżowej Okręgu PZW w Kielcach, tj. wiceprezes okręgu ds. młodzieży Artur Konieczny oraz członkowie komisji: Jacek Kuza, Roman Kusak i Jacek Miodyński.

Udział w zawodach w Ostrowcu Świętokrzyskim reprezentacji Koła PZW w Busku-Zdroju i RWKS „Skish” Busko-Zdrój w składzie: Michał Owsiński, Natalia Kolarz, Karolina Kolarz, Alicja Kucięba, Karol Stępień i Amadeusz Michalski, był współfinansowany ze środków Gminy Busko-Zdrój w ramach zadania publicznego  pod nazwą: Rozwijanie i upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i kobiet gminy Busko-Zdrój w dziedzinie castingu (wędkarstwa rzutowego).