Natalia Kolarz z Buska-Zdroju wygrała Olimpiadę!

W dniach 26-28 stycznia 2018 r. odbyła się w Pińczowie pierwsza w 2018 r. Ogólnopolska Halowa Olimpiada Młodzieży w Sportach Wędkarskich. Program halowych olimpiad w sportach wędkarskich z przyczyn klimatycznych przewiduje rozgrywanie konkurencji, które można przeprowadzić pod dachem.

Są to: test wiedzy ekologiczno-wędkarskiej, konkurencja sprawnościowa, tj. rzut imitacją kuli zanętowej (piłeczki tenisowe) do tarczy oraz 3-bój spinningowy, na który składają się dwie konkurencje docelowe (arenberg i skish) oraz rzut na odległość ciężarkiem korkowym o wadze 3 gram. Młodzież rywalizuje w trzech kategoriach wiekowych do 12, do 14 i do 16 lat bez podziału na płeć.

W stawce najlepszych w Polsce zawodników w tej organizowanej pod auspicjami Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego rywalizacji, doskonale spisali się zawodnicy gospodarzy – Okręgu Kielce PZW, a w jego reprezentacji dwie zawodniczki z Koła PZW w Busku-Zdroju, siostry Natalia i Karolina Kolarz. Pierwsza z nich wystąpiła w drużynie Kielce 1 razem z siostrami Magdaleną i Nikolą Serafin z koła PZW w Brodach, a druga razem z Natalią Zaczek z Brodów i  Sebastianem Yuseinowem z Kielc w drugiej drużynie kieleckiej. Warto przy tym zauważyć, że ilość dziewcząt w kieleckich drużynach (5 na 6 zawodników) jest ewenementem na skalę krajową, a może nawet światową w sporcie wędkarskim. Nie jest bowiem łatwo nakłonić do uprawiania jakiejkolwiek formy wędkarstwa przedstawicielki płci pięknej, co jak widać nie dotyczy okręgu kieleckiego PZW.

Konkurs wiedzy ekologiczno-wędkarskiej polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 39 pytań, w tym polegających na rozpoznaniu i opisaniu wizerunków trzech ryb słodkowodnych oraz dwóch roślin wodnych. Ilość pytań w dostępnej dla młodzieży bazie pytań zwiększyła się od 2018 r. do 369 oraz pojawiły się nowe, rzadkie rośliny wodne i więcej ryb. Mimo tego nasze zawodniczki poradziły sobie znakomicie. Natalia Kolarz startująca w gronie 14-latków jako jedna z ośmiorga młodzieży odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania, a w dodatku zrobiła to najszybciej ze wszystkich, bo w 3,01 min. Młodsza, 12-letnia Karolina Kolarz odpowiedziała poprawnie na 35 pytań, co dało jej VII miejsce.

To „niepowodzenie” Karolina powetowała sobie w 3-boju spinningowym. Zwyciężyła bowiem wyraźnie w swojej kategorii wiekowej ustanawiając wynikiem 231,55 pkt swój nowy rekord życiowy. To już drugie zwycięstwo Karoliny w zawodach ogólnopolskich po zeszłorocznym sukcesie w zawodach Pierwszy Krok w Łasinie.        Natalia Kolarz również ustanowiła swój rekord życiowy (261,40 pkt), co dało jej III miejsce w gronie 14-latków. Jeszcze lepiej Natalia wypadła w konkurencji sprawnościowej, gdzie na 200 możliwych do zdobycia punktów uzyskała 188 i zajęła II miejsce.

Dzięki tym wynikom Natalia zajęła niespodziewanie pierwsze miejsce w łącznej klasyfikacji zawodów w gronie 14-latków, przy czym uzyskała najlepszy łączny wynik spośród wszystkich kategorii wiekowych, tj. 6 punktów (3, 1 i 2 miejsce w trzech rozegranych konkurencjach), za co otrzymała specjalną nagrodę dla najlepszego zawodnika Olimpiady w Pińczowie. Ponadto była najlepsza w 3-osobowej drużynie Kielce 1, co przy dobrych wynikach pozostałych zawodniczek (II i III miejsca sióstr Magdaleny i Nikoli Serafin), dało naszej drużynie zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej!

Karolina Kolarz w łącznej klasyfikacji zajęła dobre V miejsce. Dzięki temu i dzięki wynikom pozostałych zawodników drugiej naszej drużyny (Natalia Zaczek I, Sebastian Yuseinow – V), zajęła ona sensacyjnie II miejsce w klasyfikacji drużynowej! W pokonanym polu pozostały faworyzowane drużyny z Katowic, Opola i Warszawy, a także między innymi reprezentacje z Bydgoszczy, Torunia, Białegostoku, Wrocławia i Poznania.

Uroczystość rozpoczęcie i zakończenie zawodów zaszczycili Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, V-ce Starosta Pińczowski Ryszard Barna, V-ce Prezes ZG PZW d/s młodzieży Wiesław Miś, oraz Prezes Okręgu PZW w Kielcach Marek Lesisz. Gmina Pińczów oraz powiat pińczowski ufundowali puchary dla czołowych drużyn i zawodników, a także materiały reklamowe i informacyjne dotyczące miasta i gminy Pińczów oraz powiatu pińczowskiego. Gmina Pińczów udostępniła ponadto funkcjonalną i przestronną halę widowiskowo-sportową Powiatowego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji. Pyszne soki owocowe dla uczestników zawodów ufundował Zakład Gomar w Pińczowie. Sponsorami Olimpiady była również Stadnina Koni Arabskich w nieodległym od Pińczowa Michałowie, firma Gozdawa Team z Trzebnicy, koło Wrocławia. Część nagród rzeczowych, które otrzymało po 6 najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej, ufundowała Firma Wędkarska FUX z Kielc. Zakwaterowanie i pyszne wyżywienie dla uczestników zawodów zapewnił komfortowy i bardzo przytulny 3-gwiazdkowy hotel „Nad Starą Nidą” w Pińczowie.

W czasie Olimpiady, Telewizja Świętokrzyska zrealizowała nagranie informujące o naszej imprezie i pokazujące jedną z rozegranych konkurencji.

Opiekunami naszej młodzieży byli Renata Kuza i Jacek Kuza z Buska-Zdroju.

Teks i zdjęcia: Jacek Kuza

OHOMwSW Pińczów 2018 – wyniki zawodów