Mistrzostwa okręgu kieleckiego PZW w wędkarstwie rzutowym – Busko-Zdrój, 12 lipca 2020 r.

Zgodnie z terminarzem imprez sportowych okręgu kieleckiego PZW i w zgodzie z uchwałą  nr 32 z 6 lipca 2020 r. w sprawie odwołania imprez okręgowych w 2020 r., wchodzącą w życie od dnia 15 lipca 2020 r., w dniu 12 lipca 2020 r. na stadionie miejskim w Busku-Zdroju odbyły się wyjątkowe, bo jedyne w tym roku w naszym okręgu, mistrzostwa okręgu kieleckiego PZW. Organizatorami mistrzostw był Zarząd Okręgu PZW w Kielcach oraz Koło PZW w Busku-Zdroju i Rzutowy Wędkarski Klub Sportowy „Skish” Okręgu Kieleckiego PZW. W zawodach rozegranych w dyscyplinie rzutowej w pięciu kategoriach (mężczyźni, kobiety, juniorzy, juniorki i kadeci do 14 lat), wystartowało 24 zawodników z 6 kół naszego okręgu (Brody, Busko, Kazimierza Wielka Małoszówka, Kielce 1, Ostrowiec Miasto, Rudki), w tym 16 młodzieży do 18 lat. Sędzią głównym zawodów był Artur Konieczny z koła PZW Kielce Iskra. Na rzutniach sędziowali: Piotr Opozda z koła w Busku, Jacek Serafin i Magdalena Serafin z koła w Brodach, Łukasz Ciuk z koła Ostrowiec Miasto, Michał Sala (Rudki) i Jan Dulęba (Kielce 1). Sędziom sekretarzem była Joanna Kasprzyk-Pater z koła Ostrowiec-Miasto. Otwarcia i zamknięcia imprezy dokonał w imieniu Prezesa Okręgu PZW w Kielcach członek Prezydium ZO Jacek Kuza.

W czasie zawodów przestrzegano opracowanego w naszym okręgu Regulaminu organizowania zawodów wędkarskich w czasie pandemii, zgodnego z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020.964) oraz z wytycznymi Zarządu Głównego PZW. W szczególności wszyscy uczestnicy zawodów złożyli pisemne oświadczenia potwierdzające, że nie mieli kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem 2019-nCoV, że są świadomi ryzyka, że pomimo wprowadzonych obostrzeń i wdrożonych wszelkich środków ochronnych, na terenie zawodów może dojść do zakażenia koronawirusem 2019- nCoV wywołującym chorobę COVID-19 i że w sytuacji zarażenia się nie będą wnosili skarg, zażaleń, pretensji do organizatora zawodów, będąc całkowicie świadomymi zagrożenia epidemiologicznego wynikającego z panującej obecnie pandemii.

Mimo braku od lutego 2020 r. jakichkolwiek zawodów rzutowych oraz braku jasnych perspektyw na starty w tym roku, w mistrzostwach okręgu uzyskano sporo wartościowych rezultatów.

W rywalizacji mężczyzn nic ze swoich umiejętności nie stracił Jacek Kuza. Zwyciężył ponownie z wysokim wynikiem 514,60 pkt pokonując wyraźnie wszystkich rywali, zwłaszcza w odległości muchowej (62,97 m przy 51,00 m najlepszego z konkurentów). Drugie i trzecie miejsca zajęli Maciej Kuza z Buska (jedyna „setka” zawodów w skishu muchowym!) i Jan Kita z Brodów.

            Wydarzeniem rywalizacji kobiet był powrót do startów po blisko dwuletniej przerwie najbardziej utytułowanej zawodniczki w historii polskiego wędkarstwa – Magdaleny Kuzy. 13-krotna mistrzyni świata w kategorii kobiet i rekordzistka świata w odległości spinningowej, zdołała zwyciężyć, choć przed ostatnią konkurencją mistrzostw, tj. odległością spinningową, przegrywała z aktualną wicemistrzynią Polski, Renatą Kuzą – pięcioma punktami. Dobry rzut na odległość 62,52 m pozwolił jednak odrobić straty z nawiązką. Trzecie miejsce zajęła Donata Żelazowska z Brodów, która „błysnęła” w swojej koronnej, rozegranej dodatkowo konkurencji – skish multi, uzyskując 85 pkt na 100 możliwych.

W kategorii juniorów zwyciężył 16-letni Sebastian Yuseinov z bardzo dobrym wynikiem 421,60 pkt, który mógł być jeszcze lepszy i dla Sebastiana rekordowy, ponieważ w odległości spinningowej, w której Sebastian wielokrotnie udowodnił wysokie umiejętności, przy dwóch „spalonych” rzutach musiał ratować się rzutem na zaliczenie „znad głowy” na odległość tylko 51,56 m. Drugie miejsce w juniorach zajął 13-letni Mateusz Molisak z Buska, który pokonał o zaledwie 4 punkty Filipa Salę z Rudek.

Rekordowy w swojej karierze występ zanotowała 14-letnia kadetka z Buska – Karolina Kolarz. Poprawiła o 30 punktów swój rekord życiowy w 5-boju (383,99 pkt) i pokonała po raz pierwszy swoją starszą siostrę Natalię Kolarz i Natalię Zaczek z koła w Brodach. Analiza wyników Karoliny pokazuje, że ma ona jeszcze spore rezerwy, które w połączeniu z rodzinną rywalizacją z siostrą powinny przynieść w przyszłości duży postęp i wielkie sukcesy.

Karolina z racji wieku sklasyfikowana została również w kategorii kadetów (zgodnie z zasadami sportu wędkarskiego, kadeci uprawiający konkurencje muchowe klasyfikowani są na zawodach rzutowych dwukrotnie; w 3-boju spinningowym w kategorii kadetów i w 5-boju w kat juniorek lub juniorów). Tu Karolina, dzięki doskonałym wynikom w arenbergu i skishu (po 90 pkt na 100!), wyraźnie wygrała z Nikolą Serafin z Brodów oraz z Mateuszem Molisakiem.

Medale, dyplomy i nagrody dla medalistów mistrzostw okręgu we wszystkich pięciu kategoriach oraz dodatkowo dla trójki kadetów, zostały zakupione z funduszy okręgu kieleckiego PZW, a wszystkie puchary (5 kategorii po 3) oraz nagrody dla pozostałych zawodników z najmłodszej kategorii wiekowej, ufundowali zawodnicy RWKS „Skish” Okręgu Kieleckiego PZW.

Rok 2020 jest wyjątkowy dla sportu wędkarskiego z powodu epidemii koronawirusa. Z jej powodu zostały odwołane wszystkie imprezy sportowe rangi okręgowej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, co jest dużym ciosem dla wędkarzy uprawiających sport i może negatywnie się odbić na działalności sportowej w naszym Związku, a także na pracy z młodzieżą. Jedynym obecnie „światełkiem w tunelu”, jest zapowiedź Wiceprezesa ZG PZW ds. młodzieży Wiesława Misia, że w związku z przewidywanym powrotem od września 2020 r. młodzieży do nauki w szkołach, w dniach 11 – 13 września 2020 r. ma zostać zorganizowana koło Żnina letnia ogólnopolska olimpiada młodzieży w sportach wędkarskich. Jeżeli tak się stanie, młodzież z naszego okręgu z pewnością w tych zawodach wystartuje, aby bronić wysokich lokat osiągniętych na Halowej Olimpiadzie Młodzieży odbytej w Pińczowie w lutym 2020 r.