Zima 2020 – pierwsze zawody wędkarskie w okręgu kieleckim PZW w 2020 roku.

W dniu 18 stycznia 2020 r. zawodami w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju rozpoczął się sportowo-wędkarski rok w Okręgu PZW w Kielcach, a także kolejny, już piąty cykl halowych zawodów wędkarskich młodzieży okręgu kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego, mający na celu wypełnienie luki w szkoleniu i startach młodzieży zajmującej się wędkarstwem w niesprzyjającym uprawianiu innych form wędkarstwa okresie zimowym. Na starcie stanęło 19 zawodników z 6 kół okręgu kieleckiego PZW (Brody, Busko, Kielce 1, Ostrowiec Miasto, Rudki i Staszów Nad Czarną). Młodzież w kategoriach do 12, do 14 i do 16 lat, rywalizowała w 3-boju spinningowym i w konkurencji sprawnościowej – rzucie imitacją kuli zanętowej (piłki tenisowe) do tarczy Arenberga oraz – po raz pierwszy w naszym okręgowym cyklu – w teście wiedzy ekologiczno-wędkarskiej, który nie był zaliczany do końcowej klasyfikacji, ale miał na celu przetestowanie możliwości rozgrywania tej konkurencji na zawodach halowych oraz ułatwienie wyłonienia reprezentantów okręgu na zbliżającą się Ogólnopolską Halową Olimpiadę Młodzieży w Sportach Wędkarskich, która odbędzie się w Pińczowie w dniach 14-16 lutego 2020 r.

Uczestnicy wędkarskich zawodów halowych w Busku-Zdroju – Zima`2020

            Wśród najmłodszych byliśmy świadkami „zmiany warty” i dowodu na to, że warto szkolić najmłodszych, gdyż najmocniejsi rywale prędzej, czy później wyrastają, co otwiera możliwość walki o czołowe miejsca przed nowymi zawodnikami. Po przekroczeniu wieku 12 lat przez czołowych w ostatnich latach młodych wędkarzy okręgu kieleckiego PZW, tj. Nikolę Serafin z koła w Brodach i Mateusza Molisaka z koła w Busku, na starcie w kat. do 12 lat stanęło 9 zawodników, w tym 5 debiutantów. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, a końcowa kolejność może być pewnym zaskoczeniem. Zwyciężył – po raz pierwszy w swojej karierze – Bartosz Owsiński z Buska, pokonując startującego już od kilku lat w zawodach wędkarskich Adama Patera z koła Ostrowiec Miasto i debiutującego w zawodach z cyklu Zima – Filipa Wilkusa z Buska. Na dalszych, również nagradzanych miejscach uplasowali się: Lena Dwojak z Brodów oraz debiutanci: zaledwie 9-letni Antoni Wilkus z Buska, Wiktoria Gronostaj z Rudek i również 9 -letnia Zuzanna Kucięba z Buska.

Antoni Wilkus z koła PZW w Busku w czasie rzutów do tarczy Arenberga

Wśród 14 i 16-latków nie zawiedli faworyci – reprezentanci okręgu z poprzednich lat. Wśród tych pierwszych zwyciężyła Nikola Serafin z najwyższym wynikiem całych zawodów, przed Karoliną Kolarz (rekordowe 194 pkt na 200 w piłeczkach!) i Mateuszem Molisakiem. W gronie najstarszych najlepszy był Sebastian Yuseinov z koła Kielce 1, który ponownie zaimponował świetnym rzutem na odległość – 22,76 metra ciężarkiem korkowym o wadze ok. 3 gram, przed Filipem Salą z Rudek i Natalią Kolarz z Buska.

Na zakończenie zawodów młodzież przystąpiła do rozwiązywania testów z wiedzy ekologiczno-wędkarskiej przygotowanych przez kol. Artura Koniecznego z koła Kielce Iskra według nowych, obowiązujących od 2020 roku wzorów dostępnych na stronie ZG PZW pod adresem http://www.pzw.org.pl/mlodziez/wiadomosci/198780/60/nowy_regulamin_rozgrywania_olimpiad_mlodziezy_w_sportach_wedkars .

Nowe pytania nie sprawiły problemów naszym najlepszym zawodniczkom, tj. Nikoli Serafin, która odpowiedziała poprawnie na wszystkie 39 pytań i Karolinie Kolarz, która pomyliła się tylko raz. Nieźle wypadli też Adam Pater i Filip Sala (34 i 32 poprawne odpowiedzi), a także Mateusz Molisak i Jakub Gmyr ze Staszowa (po 28 punktów). Pozostali, a zwłaszcza debiutanci i szczególnie nasz doświadczony „olimpijczyk” Sebastian Yuseinov, muszą poświęcić jeszcze trochę czasu na opanowanie nowej bazy 336 pytań testowych, wizerunków 40 ryb słodkowodnych występujących w naszych wodach oraz 22 roślin wodnych. Życzymy wytrwałości!

Nikola Serafin i Mateusz Molisak rozwiązują testy!

Udane, testowe nomen omen przeprowadzenie na zawodach w Busku tej ostatniej konkurencji, zaktualizowało pytanie o zmianę obowiązującego w naszym okręgu regulaminu rozgrywania zawodów z cyklu Zima`2020. Większość działaczy, opiekunów i trenerów była za tym, aby już od tego roku wprowadzić test ekologiczno-wędkarski do programu Zimy`2020, a wyniki zawodów w Busku przeliczyć na potrzeby łącznego podsumowania całego cyklu. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższym czasie.

Czołowa siódemka w kat. do 12 lat; od lewej: Zuzanna Kucięba, Wiktoria Gronostaj, Antoni Wilkus, Lena Dwojak, Filip Wilkus, Adam Pater i Bartosz Owsiński.

Zwycięzcy w kat. do 14 lat; od lewej V-ce Prezes ZO PZW w Kielcach ds. młodzieży Marek Brzdąk, Mateusz Molisak, Karolina Kolarz, Nikola Serafin, Prezes Okręgu Marek Lesisz i Prezes Koła PZW w Busku Andrzej Kucięba.

Sędzią głównym zawodów był Jacek Kuza z Buska-Zdroju – sędzia klasy międzynarodowej. Razem z nim sędziowali: Renata Kuza, Artur Konieczny, Bartosz Konieczny, Łukasz Pater, Andrzej Kucięba, Piotr Opozda, Joanna Pater, Dobiesław Molisak i Maciej Kuza. Ta ostatnia trójka w trakcie zawodów zdawała egzamin na sędziów klasy podstawowej i okręgowej przed komisją powołaną przez Kolegium Sędziowskie Okręgu PZW w Kielcach.

Nagrody, dyplomy dla zwycięzców, a także słodki poczęstunek i napoje dla wszystkich uczestników buskich zawodów, a łącznie z sędziami, opiekunami i  trenerami było ich prawie 40, ufundowało Koło PZW w Busku-Zdroju. Puchary dla najlepszej trójki w każdej kategorii sprezentowali zawodnicy Rzutowego Wędkarskiego Klubu Sportowego „Skish” z Buska-Zdroju.

Uroczystość wręczenia nagród zaszczycili Prezes Okręgu PZW w Kielcach Marek Lesisz i Wiceprezes Okręgu ds. młodzieży Marek Brzdąk, którzy wspólnie z Prezesem Buskiego Koła PZW Andrzejem Kuciębą wręczyli zwycięzcom puchary, dyplomy i nagrody. Na koniec reprezentantów naszego okręgu na zeszłoroczne ogólnopolskie olimpiady młodzieży w sportach wędkarskich, którzy kontynuują treningi i starty w tego rodzaju zawodach, czekała duża i przyjemna niespodzianka. Wiceprezes Marek Brzdąk wspólnie z Prezesem Markiem Lesiszem poinformowali, że uchwałą Zarządu Okręgu PZW w Kielcach, naszym reprezentantom zostały przyznane pokaźne nagrody pieniężne, wręczone w formie „czeków” do wykorzystania na zakup sprzętu wędkarskiego, który ułatwi, mamy nadzieję, naszym zawodnikom rywalizację z najlepszymi w Polsce w 2020 roku. Gratulujemy!

Laureaci nagród ufundowanych przez ZO PZW w Kielcach

            Ponieważ przed Ogólnopolską Halową Olimpiadę Młodzieży w Sportach Wędkarskich – Pińczów`2020 odbędą się w Brodach kolejne zawody z cyklu Zima`2020, na zawodach w Busku nie został ogłoszony skład reprezentacji naszego okręgu na te zawody, choć, zwłaszcza w starszych kategoriach wiekowych, najlepsi potwierdzili zeszłoroczną formę i aspiracje do kolejnego startu na arenie ogólnopolskiej. Wszystkie nominacje są jednak jeszcze sprawą otwartą, co powinno mobilizować młodzież, a zwłaszcza najmłodszych, gdzie jest najwięcej niewiadomych, do intensywnych treningów i nauki testów. Dobra wiadomość jest taka, że nasz okręg ponownie zamierza wystawić w Pińczowie dwie drużyny, a być może również zawodników indywidualnych. Rozstrzygnięcia już niedługo!

Jacek Kuza